Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zakrslí králíček( vybavení )

11. 9. 2008
Králík není hlodavec  Mládě zakrslého králíčka - kříženec činčily

Králík má sice dlouhé hlodáky, které dorůstají – ale už delší dobu ho odborníci (stejně jako zajíce) řadí k zajícovitým (Lagomorpha). Jako hlavní důvod se uvádí, že v horní čelisti nemají dva, ale čtyři hlodáky.

Pořizujeme králíka

Kolik?

Králíci jsou od přírody společenská zvířata. Jednotlivého králíka můžete chovat jen tehdy, když mu budete věnovat dostatek času. Denně stačí hodina, abyste se postarali o nejnutnější potřeby svého ušáka. Pokud nemáte dostatek času, nemusíte se chovu králíka vzdávat, ale opatřte si dva. Nevhodné je si pořídit dva samečky, kteří budou v dospělosti nesnášenliví. Pořídíte-li si párek, můžete očekávat pravidelné přírůstky a nebo dát samečka vykastrovat. Nejvhodnější jsou dvě samičky, ani nemusí být ze stejného vrhu, vhodné je, když jsou přibližně stejně staré a začnete je zabydlovat na stejno. Ve svém chovu používám výběhy, kde se střídají dospělé samice v různých intervalech a jejich soužití je bez problémů.

Kde?

Nejvhodnější je si mazlíčka pořídit přímo u chovatele. Máte možnost vidět z jakého prostředí králík pochází, poradit se čím bylo mládě krmeno a na co bylo zvyklé (můžete postupně přejít na jinou stravu – ale pozor, náhlá změna krmiva může způsobit velké problémy), vidět rodiče a tím si udělat představu, jak velký bude v dospělosti. Je dost lidí, kteří si myslí, že když si koupí zakrslého králíčka, který se ve stáří 6 týdnů vejde do dlaně, takový už zůstane. Ale tak jako štěně i toho nejtrpasličejšího plemene psa pár centimetrů vyroste, tak i zakrslý králík vyroste do své dospělé velikosti. Ovšem to neznamená, že Vám z poctivého zakrslíka vyroste dvoukilový obr - nebavím se o zakrslých beranech, kteří naopak běžně ty 2kg mají, ale 2,5kg už je i na ně příliš. I když budete králíka překrmovat, bude nanejvýš tlustý, ale ne velký. Velikost je dána geneticky a ta se vždy dědí po rodičích.

Pokud se jedná o poctivého chovatele, který se za svůj chov nestydí, naopak je na něj pyšný, nebude před Vámi nic skrývat, ukáže Vám chovné zařízení i rodiče (bohužel jsou i tací chovatelé, kteří pořádně nevědí, ke komu  mládě patří).  Při odběru Vám na 100% řekne pohlaví mláděte. Chovatel, který nepozná na králíkovi, který je 6-8 týdnů starý, je špatný chovatel (pohlaví poznám u mláďat 3 týdny starých, občas se vyskytne jedinec, u kterého váhám, zde se pohlaví potvrdí maximálně do týdne). Na chovatele se můžete vždy zpětně obrátit se svými problémy, když potřebujete s čímkoliv poradit, nikdy Vás neodbyde, když bude vědět,  rád poradí - jedná se přeci o "jeho děti".

Vždy nakupujte jen zdravé zvíře, které má jiskru v oku, je čilé, veselé, mělo by se chovat přirozeně, nemělo by být ani moc vystrašené (což ale není známka nemoci, pouze se od toho může odvíjet bojácnější povaha). Mláďata, která jsou v každodenním kontaktu s chovatelem se po rozkoukání chovají zvědavě. Musí mít čistý čumáček, oči bez jakékoliv známky výtoku, zadeček také čistý, neulepený, to samé ouška. Srst by měla vypadat zdravě, miminkovsky, jakákoliv chybějící srst naznačuje, že něco není v pořádku. I králíci bohužel mohou mít parazity.

Je pro mě králík vhodný?

Než si pořídíte králíka, zvažte, je-li pro Vás opravdu vhodný.

- zdravý králík se dožívá minimálně 6ti let, často i více. Chcete opravdu mazlíčka, který bude žít tak dlouho? Jste ochotni mu poskytnout odpovídající péči a to i když už nebude to roztomilé mláďátko?

- jestliže pořizujete králíka pro své děti, jste ochotni se o něj starat po zbytek života, až o něj dítě ztratí zájem a přestane ho bavit? Nezapomeňte, že králík si na Vás zvykne a bude Vás mít rád, není to hračka, je živý a má pocity.

- máte dostatek peněz, zajistit mu vhodné bydlení, krmení a potřebnou veterinární péči?

- je potřeba zajistit místnost, kde se bude králík pohybovat, rádi všechno okusují, je potřeba dát pozor hlavně na kabely, aby nedošlo k úrazu, dále pozor na jedovaté rostliny (seznam naleznete níže).

- máte dostatek času? Králíci potřebují Váš čas na každodenní péči: krmení, čištění klece. Potřebují i spoustu času, aby se zabavili, budou po Vás vyžadovat, aby jste si s nimi hráli, jsou velmi společenští.

nahoru

Jak poznám skutečného zakrslíka?  Zakrslý kastorex - mládě

Je dobré si pořádně promyslet, co od králíka očekáváte. Jestli ho chcete opravdu jen jako domácího mazlíčka pro radost a nebo jestli s ním plánujete chodit na výstavy a případně se věnovat dalšímu chovu.

Pro domácí potěšení stačí netetovaný králík bez rodokmenu, může to být nečistokrevný kříženec nebo čistokrevný králík s nějakou vadou na kráse, který se nehodí pro další chov a výstavy. Ale pozor! Nečistokrevná zvířata nemají ustálené zbarvení a často u nich dochází k velkým výkyvům jak ve velikosti, tak v proporcích. Nevýhodou je neodpovídající vzhled (dobře viditelný krk, dlouhé uši, protažené čumáky) a nikdy nemůžete vědět jak vyrostou. Tito králíci sice nejsou "praví zakrslíci", jsou však stejně milí a roztomilí.

Čistokrevná zvířata se mohou vyskytovat ve značném počtu barevných rázů, které upevnila čistokrevná plemenitba. Všeobecně se dá říct, že všechna plemena velkých králíků se vyskytují i v zakrslé formě. Ale v některých případech se jedná o zvířata vzácná na našem trhu.

Ideální hmotnosti zakrslých králíků:

zakrslý králík barevný: 1 - 1,25 kg, váha pod 0,8 kg a nad 1,5 kg je nepřípustná.

zakrslý strakáč: 1,4 - 1,6 kg, váha pod 1kg a nad 1,8 kg je nepřípustná

zakrslý rexi a zakrslý liščí: 1,2 - 1,4 kg, váha pod 0,8 kg a nad 1,6 kg je nepřípustná

zakrslý beran: 1,5 - 1,75 kg, váha pod 0,9 kg a nad 2 kg je nepřípustná

Délka uší by měla být 5 - 5,5cm (přičemž uši kratší než 4cm a delší než 7 cm jsou nepřípustné) u beranů je rozpětí uší (měřeno od jednoho konce plácačky přes hlavu na druhý konec plácačky) 22 - 28 cm (uši kratší než 21 cm a delší než 28cm jsou nepřípustné).

Z tohoto krátkého přehledu je jasně vidět, že neznamená, čím menší králík s co nejmenšími uši, tím je víc zakrslý a lepší.

Samec nebo samice?

O tom zda je králík krotký, nerozhoduje jen jeho pohlaví, ale především povaha. V případě, že si pořídíte jedno zvíře, není vůbec důležité, zda je to sameček nebo samička. Od nevhodného značkování samečků pomůže kastrace. Ale ne každý králík značkuje, zejména když žije o samotě a člověk se svým zvířetem dostatečně zabývá. Mě osobně přijdou samečkové klidnější, hodnější, samice jsou více temperamentní.

Kupujeme jen zdravé zvíře  Tak se na to focení trošku upravím

Váš nový přírůstek by měl být v prvé řadě zdravý. Jeho srst musí být pružná a bez parazitů a stroupků, nesmí mít holá místa. Výtok z nosu nebo očí je podezřelý a zvířata s průjmem také. Zvíře by mělo být v dobré kondici, ani hubené, ani tlusté a mělo by působit živým dojmem.

nahoru

CO POTŘEBUJEME?

Bydlení 

Nejvhodnější ubykací pro králíky jsou klece. V současné době je na trhu velký výběr různých klecí. Chcete-li si vybrat dobře, přihlédněte k následujícím vlastnostem.

Vždy platí, radši větší než menší. I když budete dopřávat svému mazlíčkovi volný pohyb, neměla by být jeho klec příliš malá. Základní pravidlo pro nejmenší klec platí, že by se králík podél kratší strany měl pořádně natáhnout a delší strana má být dvakrát tak dlouhá. Výška musí být taková, aby králík mohl pohodlně panáčkovat. Protože si většinou kupujete mládě, u kterého si nedokážete představit jak bude velké v dospělosti, měly by být minimální rozměry (!!!) klece 80 x 40 x 40 cm - to jsou rozměry vhodné pro opravdu malé zakrslé králíky jako jsou hermelíni a zakrslí barevní, kteří váží v dospělosti do 1,2kg. Výhodné je, když podlahová vana má vyšší stěny (alespoň 10cm), podestýlka potom tolik nevypadává a nebudete mít všude nepořádek a bobky. Přece jen si králík občas zahrabe, může se něčeho leknout a vystartovat, tak ať nemusíte každou chvíli vysávat, z čehož by jste vy ani králík neměli zrovna radost. Nepořádku úplně předejdete celoplastikovou klecí tzv. plastboxem, kde je mřížoví jen na vrchní straně, akorát si u tohoto boxu dejte pozor na špatnou cirkulaci čerstvého vzduchu, nesmí nikdy stát na sluníčku, mohlo by dojít k přehřátí.

Praktické jsou klece, které mají jak přední dvířka (když králík běhá venku a chce si skočit dovnitř vykonat potřebu nebo se napít a najíst), tak otevírání shora - pro pohodlné čištění. Také jsou šikovné jesličky na seno, lepší jsou ty co se dají připevnit zvenku (plastové), nezabírají místo uvnitř klece (dají se samostatně dokoupit, někdy jsou součástí výbavy klece).

klec rabbit 140cm

 

Perfektně velká klec, kde by mohli bydlet i 2 zakrslí králíci.
Klec rabbit 100cm duplex

 

Zaujaly mne schůdky a patro, sice plastové, ale pokud králík kouše to co má a né plasty, je to velmi šikovné.
Klec rabbit 100cm deluxe

 

Klec dlouhá 100cm. Šikovně sestavená klec, dost vysoký plast - hlavně v zadní části, za klecí se vždycky špatně vysává, otevírání po celé přední straně umožňuje králíkovi pohodlné chození dovnitř a ven.
Klec rabbit 100cm

 

Klec dlouhá 100cm, podobně řešené otevírání celé přední části - moc šikovné.
Klec maxi duna

 

Plastový box. Kdo jste se s plastovými boxy již setkal, všimněte si šikovné horního otvírání, jde to lehce a pohodlně :)
   

Podestýlka

Na podlahu klece můžete dát vrstvu podestýlky z hoblin (nikdy nepoužívejte piliny, jsou prašné a králíkovi by způsobily dýchací problémy), velmi dobrá je i sláma, můžete použít i různé prodávané podestýlky pro domácí zvířata. Většina králíků je čistotná a vybere si roh klece, kam bude chodit na záchod. Tam mu umístíme misku s dobře sajícím materiálem, která se nám bude dobře vyjímat a čistit.

Nám se nejvíce osvědčily lisované piliny - granulky jako např. Jonáš a Cat´s Best Universal. Ty se po nasáknutí močí rozpadnou a dají se lehce vybrat (třeba lopatkou do kočičích wc), dosypete zas jen část suchých granulek. Výhodou je stálá čistota a sucho v kleci, snadná výměna.

Na trhu jsou ještě kukuřčná vřetena (hrubá a jemná), která jsme také vyzkoušeli, ale měli menší nasákavost. Na první pohled vypadá podestýlka suchá, ale moč se do ní tolik nenasákne a stojí na dně klece, takže i čištění bylo mnohem náročnější.

Pokud máte opravdu čistotného králíka, který chodí na záchůdek, můžete mu na dno klece dát kobereček a do záchůdku podestýlku (možno i klasický kamínky - kočkolit - pro kočky, jen pozor na ty velmi prašné, králík má citlivý nosánek).

Výbava

Domečky do klecí nejsou nutné, králík si vystačí se silnější vrstvou slámy nebo sena, ale když už domeček bude mít, určitě jím nepohrdne, bude se zde cítit bezpečněji.

Na klec je dobré umístit jesle, kam budete vkládat čerstvé seno. Není vhodné ho nechat volně ležet, protože se může znečistit a králík by mohl mít zažívací potíže. Na krmivo je nejlepší miska z těžkého porcelánu nebo kameniny, do níž budete sypat zrní. Misky z plastu nejsou vhodné, protože je králíci snadno převrátí a mohou je okusovat a úlomky mohou spolknout. Misky plechové jsou vhodné jen v případě, že se dají umístit na mřížoví klece, aby je králík nemohl převrátit - nejlepší jsou šroubovací do mřížoví. Dále je nutná voda. Nejvhodnější jsou napáječky, kde je voda stále čistá a po ruce a králíci se z nich bez problémů naučí pít i když na ně nebyli zvyklí. Osvědčily se nám klasické "kuličkové" napáječky, u některých druhů, které fungují třeba na stlačení můžou nastat problémy, že to králík nepochopí. Vodu můžete dát i do misek, ale budete jí muset i několikrát za den měnit, aby byla stále čistá.

Klasická betonová miska, na mytí se mi zdá praktičtější kulatá. Nerezová miska, která jde přišroubovat - ale jen na některé klece. Napáječka zn.Biba, osvědčily se mi jako nelepší, mají systém kuliček, králíci se z nich naučí bez problému pít, lze na ně našroubovat pet lahve.

Doplňková výbava

Přepravka - tu budete potřebovat při návštěvě veterináře (takže minimálně 2x ročně na očkování) nebo když budete chtít s králíkem kamkoliv cestovat. Dobré jsou plastové přepravky pro kočky, které můžete vystlat podestýlkou, nebo látkou. Na dvířka jde upevnit napáječka. Jsou dobře omyvatelné, lehké a praktické.

           

Nůžky - kleště na drápky - ti co se neodvažují stříhat drápky sami je nebudou potřebovat. Ale myslím, že to každý s troškou zručnosti a trpělivosti zvládne. Používám kočičí nůžky, drápky se po nich netřepí, stříhání je rychlé a přesné.

Kartáče a hřebeny - vhodné jsou různé psí a kočičí, na liščí králíky používám i kartáč na pudlíky, který krásně vyčesává.

 

nahoru

Krmení 

Hlavní předpoklad k uchování zdraví je přiměřená výživa, která nespočívá jen ve správném množství, ale i ve správné směsi krmiv. Pro králíka je přirozené neustálé požírání malého množství potravy, proto by měl mít králík neustále k dispozici základní krmení (směs zrní nebo pelety), suché krmení (seno) a čerstvou pitnou vodu. Vhodnější je podávat několikrát za den čerstvou porci krmení. Zelené krmení má různou stravitelnost, ale doporučuji dávat jen velmi malou porci, protože zakrslí králíci jsou velmi citliví. Veškeré krmení pro králíky je běžně dostupné v obchodech, jako základní krmení slouží hotová krmná směs, která se skládá z různých druhů obilovin a pelet (zelené slisované válečky - obsahují mimo jiné vitamíny, minerály a stopové prvky). V současné době velký výběr krmiv určených přímo pro zakrslé králíky, proto jim nekupujte směsi pro morčata a drobné hlodavce, mají odlišné složení, které králíkům nemusí chutnat a ani prospívat. Další důležitou složkou králičí potravy je seno, tzv. objemové krmivo, které vyplní zažívací trakt, který pak správně funguje. Důležité je aby uskladněné seno bylo vždy suché, umístěné ve vzdušném prostoru, aby neplesnivělo. I seno koupíte v menších dávkách v obchodech. Další doplňkové krmivo, které slouží k zábavě je stejně důležité jako základní krmení. Velmi dobrý je tvrdý chléb, o který si mohou obrušovat hlodáky, aby jim nepřerůstali. Dalšími pochoutkami mohou být ovesné vločky, kukuřičné vločky, svatojánský chléb a další prodávané pamlsky určené pro králíky.

Záladní              
Vitakraft - Menu pro dospělé králíky, výběrové kompletní krmivo. Vitakraft - Menu pro mladé králíky, výběrové kompletní krmivo. Vitakraft - Menu s tymiánem, výběrové kompletní krmivo s tymiánem. Vitakraft - Happy Musli, krmivo není kompletní, skládá se ze směsi vloček a sušeného ovoce -opravdu lahodné musli, kterým Váš králík nepohrdne.
Vitakraft - Vita Regular - granulované krmivo. Vitakraft - Vita Special Junior - granulované krmivo pro mláďata. Beaphar Xtra Vital - kompletní směs, s úšušky bylin a travin. Avicnetra - kompletní krmná směs spíše obyčejného charakteru, neobsahuje slunečnici.
Sonnenland - kompletní krmná směs pro méně náročné. Animals - kompletní krmná směs.        
 

Pochoutky

             
Vitakraft dropsy s mrkvní. Vitakraft jogurtové dropsy. Vitakraft jogurtové dropsy s lesním ovocem. Vitakraft mrkvové bobnbony.
Vitakraft Rondis - bonbony. Vitakraft Raviolos - sušenky plněné zeleninou. Vitakraft Carotties - mrkvové tyčinky. Vitakraft Dino - zeleninové bobnony.
Vitakraft - Happy Elephants - křupavé krmivo ve tvaru slonů s kukuřicí a vojtěškou pro hlodavce. Vitakraft Crunchys - kukuřičné lupínky s medem.

Vitakraft Bon Binos - s mrkví. Vitakraft Biscuit - křupavé sušenky se sezamem.
Vitakraft Loftys - obilné křupky s ovsem.            

 

nahoru

 

Navštivte náš e-obchod, naleznete zde širokou nabídku veškerého vybavení pro Vašeho králíčka

 

Pozor na jedovaté rostliny  

 Pokojové:

aronovité (aglaonema, diefenbachie, filodrendron, kornoutice, monstera, rafidofora, scindapsus, spatifylum, synogonium, toulitka)

aralkovité (aralie, břečťan, břečťanolisté aralie, dizygoteka, schefflera)

pryšcovité (kroton, trnovákoruna, vánoční hvězda)

morušovníkovité (fikus pokojový, fíkus drobnolistý)

téměř všechny kapradiny

a další: agáve, aloe, azalka, brambořík, durman, hortrensie, chyzantémy, libor,a mučenka, muškát, oleandr, řemenatka, sporýš, tenura, voskovka.

Zahradní:

bolševník nádherný, cesmína, jmelí, cibuloviny (narcisy, hyacinty, ocúny, řebčíky), ozdobný tabák, ptačí zob, stračka, stědřenec, vistárie, vlčinec, opět všechny kapradiny, všechny pryšcovité, zerav, zimostráz.

Volně rostoucí:

barvínek, bažanky, blatouchy, bledule, blín černý, bolehlav plamatý, čemeřice, česnek medvědí, hlaváček, hořčice polní, chvojka,  jílek mámivý, koniklec, konvalinka, koukol polní,  laštovičník, lilky, lýkovec, máky, náprstníky, ohnice, oměje, petrklíče, popenec, posedry, pryskyřníky (usušené ztrácí jedovatost), přesličky, rozpuk jízlivý, rulíky, sasanky, skočec, sněženky, šťavely, tetlucha kozí pysk, tis, trýzel, upolíny, vlaštovičník, vlčí bob, vraní oko, vratič.

Mezi jedovaté rostliny patří i: jetel plazivý, jetel luční, které jsou hodnotným krmivem, ale za určitých okolností mohou způsobit otravy (vyvolává poruchy oxidačních procesů). Patří sem i len setý, čirok obecný, zblochan vodní a vikev setá, huňatá, lesní a chlupatá.

nahoru

 

Králíci a hračky   

Tak jako pes, kočka nebo děti, i králíci si rádi hrají. Žádný králík nechce být zavřený celý den v kleci a jen ležet a nudit se. Od přírody jsou to veselá a hravá zvířata a potřebují, aby jim byla věnována dostatečná pozornost. Hry a hračky udržují králíka aktivního a v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Hry Vás s ním více sblíží, bude si je s Vámi spojovat a o to více Vás vyhledávat. Výběr hraček je na Vás, fantazii se meze nekladou. Vždy dbejte na to, aby byly z netoxických materiálů, nejvhodnější jsou různé přírodní produkty, aby při okusování nedošlo k nějakým problémům. Zpravidla všechny hračky pro hlodavce a papoušky by měly být neškodné, většinou jsou vyráběny ze dřeva, nejsou ošetřeny žádnou škodlivou barvou. Nebo jsou vyrobeny z přírodních zdrojů bez použití dalších chemických úprav.

Zvonek pro papoušky - zkuste s ním trošku cinkat a houpat, králíka to za chvilku zaujme a bude si zvoneček zvědavě prohlížet. Zavěste mu ho do klece a uvidíte, že se bude snažit do zvonečku strkat čumáčkem a bude se pokoušet ho rozhýbat.

     

Na honěnou - jsou králíci, kteří si rádi hrají na honěnou a schovávanou. Jednou utíkáte vy a snažíte se schovat, podruhé se nechá hledat králík. Milují se schovávat a nechat se objevovat.

 Takový tunel je perfektní místo na schovku,                

opět vyrobeno z přírodního materiálu - proutí             

Míčky -  jsou velmi oblíbené, doporučuji různé kouličky spletené z proutí, slouží i k okusování a někteří králíci jsou rození fotbalisti :)

nahoru

 

Králíci a ostatní zvířata     Ty koťata jsou nějaký hravý - ani je nezajímám :(

 Králíci a psi

Nikdy je nenechávejte spolu bez dozoru. Přeci jen králík je přirozená kořist pro psa. I pes, který za Vaší přítomnosti s králíkem dobře vychází by mu mohl za Vašimi zády ublížit a to za to přeci nestojí. Jestliže Váš pes králíka bere jako soka a nikdy ho nepřijal za člena rodiny, ujistěte se, že klec je vždy dobře zabezpečena, aby nedošlo k neštěstí.

Králíci a kočky                                                                     Tak pozor! Králíkárna je naše!

Některé kočky vycházejí velmi dobře s králíky, ale mějte vždy na paměti, že kočka by dokázala zabít i většího králíka, než je ona sama. Je lepší je nechávat si je hrát pod dozorem. (našim kočkám například králíci přijdou jako velmi zajímavé objekty k pozorování, ale nikdy jim neublížili)

Králíci a morčata

Je spousta lidí, kteří chovají v jedné kleci společně králíka a morče. Jestliže se oba akceptují, jsou na sebe zvyklí od mlada, mohou spolu žít. Víc než v soužití může nastat problém se stavou. Každé zvíře má trošku jiné potřeby a návyky. Morčata mají vysoký nárok na vitamín C, který když nemá, nastanou zdravotní problémy. Vitamín C králíkovi neublíží, ale nedostatek by mohl morčeti ublížit. Morčata potřebují celý den něco okusovat a žmoulat, může se stát, že budou ničit Vašemu králíkovi kožich, dá se to mu předejít, že bude mít dostatek sena, které bude chroupat.

Králíci a ostatní hlodavci                   Musíme to tu rychle všechno očuchatA teď se hezky usmívat :)A takto se mají rádi králík s křečkem u Ivety Kučerové

Králík by neměl žít v kleci s drobnými hlodavci. Jsou příliš malí. Větší hlodavci jako potkani a činčily mohou být jejich dobrými společníky a kamarády na hraní, zvláště když je králík mladý.

Králíci a fretky

Ti by se měli držet vždy odděleně. Fretka je příliš velká šelma, než aby se mohla s králíkem kamarádit.

                                                                   Já se s tebou taky nebavim .....

nahoru  

ZDROJ:      http://www.prozviratka.cz/kralici_mazlicek.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

28.4.2015

(Tereza, 28. 4. 2015 12:03)

máme mít králíčka teddy jak velký by měl být

křeček

(Rybka , 22. 12. 2009 17:16)

Ta fotka kde je králík s křeček je boží :) mám takovího křečka doma a skusim mu ty vánoce taky udělat :D

ušáček

(simisek , 3. 11. 2009 19:35)

je to pro mě víborná inspirace chci si koupit králíčka a spoustu věcí jsem se priučila je to víborná stránka děkuji za inspiraci

JOJO

(DÁDA, 12. 10. 2008 18:06)

JOJO NA MIM BLOGU WWW.KRALINCI.BLOG.CZ ZŽ SI BYLA JE TAM SOUTEZ ZKUS JI