Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemena Ušáků a skratky

9. 8. 2008


A-angorský králík (střední plemeno 2,5-4,5kg)

- jediný králík dávající svou vlnou užitek již během života. Původem patrně z Ruska. Nejčastěji albín s červenýma očima, existuje i s modrýma očima. Poprvé se získává vlna od mláďat kolem 10. týdne a pak vždy asi po 3 měsících, během nichž dorůstá vlna asi 7,5 cm. Vlnu stříháme vždy asi 8 mm od králíkovy kůže.

AB- anglický beranovitý králík(střední plemeno 3-5 kg)

-králík s typicky velkými slechy (délka 58-65cm, šířka 12-15cm) otočenými dolu otvory dopředu. Je buď strakáč( madagaskarový) nebo jednobarevný(černý, modrý, žlutý, bílý).

AL- králík aljaška (střední plemeno 2,5-4kg)

-velikostí a tvarem těla se podobá králíku havanskému. Sytě černá kožešina měla imitovat lišku aljašku. Srst je přiléhavá, měkká s velmi hustou podsadou, spodina břicha je matnější, oči jsou hnědé. Al je třeba chránit proti přímému slunečnímu světlu, jinak dostane srst rezavý nádech.

AS- anglický strakáč (malé plemeno 2-3,5kg)

- staré anglické plemeno. Na bílém podkladě jsou černé, modré nebo žlutohnědé(madagaskarové). Tělo štíhlé, hlava protáhlá, srst krátká s hustou podsadou.

Bu-Burgundský (střední plemeno 3-4,5 kg)

-původem z Francie z oblasti Champagne. Vyšlechtěn jako masný typ s dobrou plodností a jateční výtěžností.

BO- belgický obr (velké plemeno 5-7, chovné kusy i 8Kg)

-dříve zvaný králík flanderský nebo německý obr (Deutscher Riese). Na svou dnešní velikost prošlechtěn hlavně Němci. Vůbec největší plemeno králíka. BO se chová v různých odstínech např: šedá, zaječitá, železitá, černá, modrošedá nebo činčila. Bílí ráz je považován za samostatné plemeno BOA (bel. obr albín), který dosahuje ještě o něco větší váhy. Plodnost BO je dobrá, náchylnost k zatloustnutí, velké nároky na ustájení a krmení.

Ca- králík castorrex (kastoreks) (střední plemeno 2,5-4,5 kg)

-( z franc. castor=bobr, rex=král =doslova bobří král) Ca se objevil náhodou ve Francii jednomu rolníkovi, jemuž se u šedé samice typu normanského objevilo mládě, které dlouho zůstávalo holé a později obrostlo pouze krátkou srstí. Mládě převzal místní farář Gillet jemuž se podařilo plemeno ustálit a Ca byl poprvé vystavován v Paříži r. 1924. Barva srsti je kaštanově hnědá a spodek břicha je bílý.

ČA- český albín (střední plemeno 3,5-4,5 kg)

-je produktem křížení králíka divokého s MO a jinými plemeny. Tvarem těla se podobá vídeňskému bílému modrookému králíku(Vbm), srst je sněhobílá, hustá, zejména v podsadě. Oči červené.

Nb-Novozélandský bílý (střední plemeno 3,5-5 kg)

-vznikl v USA před II.sv. válkou křížením novozélandského červeného a angory. Je velmi dobrým masným typem.

Či- králík činčila velká (č. velká-3,5-5 kg, č. malá-2,5-3 kg)

- králík jehož kožešina měla napodobovat pravou činčilu, zvíře žijící v Jižní Americe. Barva Či je šedá s černým vlnkovitým stínováním.

ČS- český strakáč (střední plemeno 3-5 kg)

-je původní české plemeno patřící do velké skupiny strakáčů, jejichž kresba- až na malé odchylky- je téměř totožná. Plemeno je výborné pro svoji odolnost a velmi dobrou plodnost.

FB- francozský beranovitý králík (velké plemeno 5-6 kg)

- dosahuje po BO a BOA největší váhy. Pochází z Francie, kde v polovině 19. st. vznikl mutací. Jejich typickým znakem je veliká beranitá hlava se slechy obrácenými otvory k tělu. Objevují se buď jako albíni(FBA) nebo strakáči, kteří jsou buď v barvě šedé zaječité, tmavošedé, želežité, činčilovité, havanské, černé a modré.

Gouwenaar (malé plemeno kolem 3 kg)

-plemeno vyšlechtěné v Nizozemsku z králíka havanského počátkem 20. století.

Ha- králík havanský (střední plemeno 3-3,5 kg)

-plemeno pocházející z Nizozemska, kde vznikl mutací a byl dále šlechtěn. Barva Ha je kaštanově hnědá a podsada je tmavomodrá.

He- králík hermelínový (malé plemeno 1-1,5kg)        Obrazek

- jede o mutační typ, který vznikl v Anglii kolem r. 1880. Tělo He je krátké zavalité, slechy velmi krátké(5-8 cm), čelo široké, hlava hranatá, poměrně silná. Srst je čistě bílá, velmi hustá, přiléhavá, jemná. Plodnost malá(3-5 mláďat). Otužilost dobrá. Nároky na krmení velmi malé.

Ho- králík holandský (malé plemeno 2-3 kg)

- je produktem šlechtitelského úsilí Angličanů. Je dvoubarevný. Tmavá barva(černá, modrá, žlutá, šedá, madagaskarová, havanovitá) zabírá ve vejčitém tvaru postraní plochu hlavy se slechy a zadní polovinu těla. Zbytek těla je bílý.

J- králík japonský (střední plemeno 3-4kg)

- původem z Francie. Je to černožlutý králík, na jehož těle se střídají buď skvrny nebo pruhy sytě černé a žluté se všemi odstíny.

Kal-Kalifornský

-toto plemeno vyšlechtěno před II.sv. válkou v Kalifornii. Výchozím plemenem byla velká činčila a králík ruský. Je druhým nejrozšířenějším masným plemenem.

Li-králík liščí (střední plemeno 2,5-4 kg)

-byl vyšlechtěn ve svých jednotlivých rázech v Anglii, Švýcarsku a Německu. Jde o králíka dlouhosrstého(obvykle 5-6 cm) s hrubou pestíkovou srstí, připomínající liščí kožich pro imitaci lední lišky. Li je v rázech: modrá, stříbrná, žlutá a černá.

Mm- moravský modrý králík (střední plemeno 3,5-5kg)

-tento králík je téměř totožný s vídeňským modrým králíkem. Mm je o trochu těžší

Zb-Zakrslí Beran ObrazekMadagaskarový strakáč ( zakrslé plemeno 1,5-2,5kg)

_____________________________________

 

Zdroj: http://www.zakrslikralicek.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Make with usmassage happy ending in NY

(CraigPet, 19. 9. 2021 12:02)

https://happy-ending.manhattan-massage.com/ - best happy ending nyc


Good day .

Top craftsmen at the present time worth its weight in gold , in this regard prices for Thai massage in Manhattan Beach rather expensive . In our SPA you can find out all the beauty useful procedure practically for nothing .

Relaxing massage of the whole body positive affects all without exception systems and organs our body:

o Muscles and Joints - improved mobility , you will recover faster after a visual load, elimination of lactic acid and recovery from exercise
o Skin - activates flow blood, occurs saturation oxygen
o Vessels - getting rid of edema , normalizing the cardiovascular system and relieving anemia
o Nervous system - improve mood , headaches go away , improve health, relief from headaches and spasms , relieve nervous tension and improve well-being .
Swedish massage more important in case losing weight and getting rid of c ellulite.
The Luxurious Classic massage in Ditmars waiting customer here.

o Impressive variety options massage techniques
o Sessions Hardware - vibration full body massage from 1 hour
Offer all of you , visit the site and learn all methods of massage personally.

pelemena

(Jana, 3. 2. 2009 14:04)

zajímavý plemena